Już przez ponad 2500 lat przedstawiamy Spartę i jej antycznych żołnierzy jako prawdziwy wzór do naśladowania, który był kolebką wojskowości i siły militarnej. W tamtym regionie starożytnej Grecji każdy mężczyzna był wychowywany z myślą o tym, aby zostać prawowitym żołnierzem. Młodzi chłopcy mieli być poddawani morderczym treningom, aby zostać prawdziwymi maszynami do zabijania na polu bitwy. Cóż, chociaż takie podejście doskonale sprzedawało się na ekranach filmowych, niestety nie do końca było zgodne z prawdą. Te mity o Sparcie są bowiem w dużej mierze podkoloryzowane, a niektóre fakty stworzone na potrzeby wydmuchanego heroizmu po prostu fałszywe.

Mity o Sparcie w dużej mierze są spuścizną dokonań króla Leonidasa, które odbijają się echem po całym świecie nawet w czasach nowożytnych. Powszechnie stwierdzono, że w bitwie pod Termopilami brało udział przysłowiowych 300 Spartan. Tymczasem fałszywie stwierdzono, że byli to jedyni Grecy, którzy byli się wówczas pod Termopilami z armią Persów. Mit został rozdmuchany przez popularne filmy i historyczne legendy. Tymczasem jest nieprawdą.

To właśnie od Leonidasa rozpoczęły się wszystkie mity dotyczące boskiej sprawności bojowej Spartan

Mit superwojownika – ostatnio wzmocniony w filmie 300, w którym Leonidas, mający w chwili bitwy 60 lat, został przedstawiony jako przystojniak w wieku 36 lat – zasłania nam obraz prawdziwych starożytnych Spartan. Byli oni ułomnymi ludźmi z krwi i kości, których biografie zawierają ważne lekcje dla współczesnych ludzi na temat bohaterstwa i sprytu wojskowego, a także tak bardzo ludzkich błędów. W heroicznych opowieściach na przykład nie opowiada się o tym, że niektórzy wojskowi w spartańskich szeregach spartaczyli swoją robotę dotyczącą wojennej logistyki, co poskutkowało otoczeniem żołnierzy.

Istniało wielu znanych Spartan, którzy popełniali błędy i nie wykazywali się inteligencją, czy też ogromnym duchem walki. Niektórzy z nich byli chciwy i pragnęli jedynie rozgłosu, który nie musiał wcale być poprzedzony wysiłkiem. Jednak w ogólnym odbiorze kultury w postaci filmów i seriali historycznych nigdy o tym nie słyszymy ze względu na niezwykle popularny zarys spartan jako wojowników mężnych, prawdziwych herosów z krwi i kości, którzy charakteryzowali się wręcz doskonałym przeszkoleniem, siłą i sprytem.