Warto zauważyć, że wiele typów broni białej w odmianie orientalnej wywodzi się przede wszystkim z Egiptu i okolic. Afrykańskie bronie wbrew pozorom były dawniej bardzo popularne. Orientalne miecze rozwinęły się do zupełnie odmiennej formy w porównaniu z typowymi mieczami europejskimi. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że są bardzo różne. Wystarczy, że spojrzymy na przykład na egipski chepesz, aby poczuć, że w Afryce podejście do tworzenia mieczy przybrało nieco innego pędu niż w Azji lub Europie.

Ciekawostką jest również to, że wykuwanie metalowych mieczy niezbyt rozwinęły się na kontynencie amerykańskim i australijskim. Mimo wszystko w Ameryce Południowej istniał pewien odpowiednik, który, chociaż można zaklasyfikować jako miecz, to miał nieco inne zastosowanie ze względu na to, że był wykonany w pełni z drewna. Zatem jak nie trudno się domyślić, była to broń do zadawania obrażeń obuchowych, a nie ciętych i kłutych. Nazywał się miecz acana i był wykorzystywany prawdopodobnie przez tamtejsze plemiona Azteków. Chociaż jego konstrukcja przypominała nieco kij baseballowy, Aztekowie wpadli na świetny pomysł. Nabijali boki takiego miecza kamieniami obsydianu, przez co boczna część broni stawała się ostrzejsza. W ten sposób mogli zadać więcej obrażeń przeciwnikowi, a nawet przeciąć się przez jego skórę, ponieważ nie używano w tamtych rejonach zbroi.

Różnorodne rodzaje broni białej

Aby sklasyfikować wszystkie miecze, potrzeba wielu zajęć, aby uzyskać ogólny obraz mieczy używanych na całym świecie. Niektóre z mieczy są tak ekscentryczne, że należą do własnej, nieporównywalnej z niczym klasy i należy o nich wspomnieć osobno. Typowy miecz europejski to miecz o prostym i spiczastym ostrzu, natomiast miecz zakrzywiony powstał na Bliskim Wschodzie i w Azji. Jest bardzo prawdopodobne, że oba typy mieczy powstały w Egipcie. Oba typy mieczy zachowały swoje cechy charakterystyczne i z czasem ewoluowały w wiele różnych form. Dlatego też z czasem można było łączyć miecze na podstawie wielu podkategorii. Uważamy, że najbogatsza różnorodność mieczy powstawała właśnie w orientalnych klimatach, czyli w Afryce.