Kobiety i mężczyźni wybierają bardzo często inne sposoby, aby dokonać swoich zbrodni, choć oczywiście nie oznacza to, że dany sposób naprowadza nas na konkretną płeć. Możemy jednak powiedzieć ogólnie, że często możemy strzelać w nią, na przykład na podstawie narzędzia zbrodni. Szanse, że trafimy, są całkiem spore, a to dlatego, że kobiety popełniają bardzo charakterystyczne zbrodnie.

Mężczyźni bardzo często dają się ponieść emocjom i zdecydowanie większość z nich popełnia zbrodnie w afekcie czy pod wpływem alkoholu. Niewielu z nich chowa urazę całe życie i dokładnie planuje zemstę. U kobiet działa to dokładnie przeciwnie. Niewiele z nich potrafi spontanicznie sięgnąć po nóż albo broń palną i zabicie kogoś w afekcie. Częściej działają z zimną krwią i dokładnie planują swoją zbrodnię. Są cierpliwe i wytrwałe, choć nie oznacza to oczywiście, że każda kobieta jest skłonna do zabicia kogoś, kto zaszedł jej za skórę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą być one równie niebezpieczne.

Narzędzie zbrodni również ma znaczenie. Kobiety są przeważnie słabsze i przez to mogą instynktownie unikać bezpośrednich starć z mężczyznami. Dlatego rzadziej narażą się na niebezpieczeństwo. Wybierają więc trucizny i dyskretne narzędzia, którymi można zadać jeden pewny cios. Nie mogą sobie pozwolić na to, że ich ofiara zacznie reagować, bo mogą przez to przyciągnąć niepotrzebnych świadków albo zwyczajnie zostać skrzywdzone. Często wywierają też w tych kategoriach swoje ofiary, jeśli mamy do czynienia z seryjną zabójczynią, bo kobiety też mogą zaliczać się do tych potworów.

Ofiary też mają znaczenie, chociaż tutaj bywa naprawdę różnie. Możemy jednak powiedzieć, że kobiety częściej mordują dzieci, zwłaszcza w przypadku zbiorowych samobójstw. Kiedy popełniają je mężczyźni, ofiarą przeważnie padają wszyscy członkowie rodziny, a kobiety decydują się zabić tylko swoje dzieci. Są one najbardziej bezbronne i stają się najłatwiejszym celem dla słabszych fizycznie i chorych kobiet. Kiedy kobieta ma zabić dorosłego i silnego mężczyznę, często znajduje do tego wspólników, na których może zrzucić winę i którzy na pewno poradzą sobie z celem, z którym ona nie miałaby szans.