Prowadzenie obserwacji w godzinach nocnych czy słabych warunkach oświetleniowych umożliwia nowoczesna termowizja myśliwska. W artykule podpowiadamy, jak wybrać profesjonalne termowizory. Zapraszamy do lektury!

Trudne warunki oświetleniowe w nocy nie ułatwiają prowadzenia obserwacji, ochrony obiektów strategicznych czy polowań na zwierzynę leśną. Wydajne i niezawodne termowizory to odpowiedź na wspomniane we wstępie wyzwania. Urządzenia skutecznie rejestrują spektrum cieplne otoczenia, przekształcając je na użyteczny obraz. W ten sposób możliwa jest obserwacja ludzi,  zwierząt i obiektów w ruchu oraz prowadzenie pomiarów temperatury otoczenia.

Czym są termowizory i jak działa termowizja?

Często możemy spotkać się z pytaniami – czym są termowizory i jak działa termowizja? Urządzenia wykorzystują zaawansowane układy optoelektroniczne, które umożliwiają skuteczną analizę spektrum promieniowania podczerwonego. W ten sposób analizowane jest ciepło otoczenia, dzięki czemu nawet w godzinach nocnych można ujrzeć obiekty – ludzi, zwierzęta czy pojazdy – których temperatura wyraźnie różni się od ciepłoty tła czy sąsiednich obiektów.

Nowoczesna termowizja myśliwska znajduje zastosowanie podczas polowań, jak również w trakcie badań terenowych. Umożliwia nocne obserwacje zwierząt. Same termowizory są także wykorzystywane w wielu innych dziedzinach – ochronie mienia, pomiarach perymetrycznych czy ratownictwie górskim. Szeroką ofertę tego rodzaju urządzeń można znaleźć w sklepie internetowym EC System pod adresem: https://sklep-ecsystem.pl/category/telewizja-przemyslowa-monitoring-ip-termowizory

Czy termowizor i noktowizor to te same urządzenia?

Zanim przejdziemy do aspektów wyboru termowizji, odpowiemy na jeszcze jedno częste pytanie. Czy termowizor i noktowizor to te same urządzenia? Okazuje się, że istota działania obu konstrukcji różni się diametralnie. Noktowizory działają podobnie jak emitery IR w kamerach – emitują światło podczerwone, by rozświetlić otoczenie w nocy. Urządzenia termowizyjne nie emitują żadnego światła IR – jedynie analizują spektrum podczerwieni, dzięki czemu są trudne do wykrycia.

Jak wybrać dobry termowizor? Na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, czym jest termowizja myśliwska, jak działa oraz co odróżnia urządzenia należące do tej kategorii od klasycznych noktowizorów. Możemy zatem przejść do odpowiedzi na kolejne pytanie. Jak wybrać dobry termowizor? Na co zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim warto sprawdzić parametr NETD, czyli czułość termiczną wyrażaną w mK. Im mniejsze NETD, tym wyższa czułość termowizora myśliwskiego.
  • Kolejny aspekt to rozdzielczość przetwornika. W tym przypadku mamy zwykle do wyboru rozdzielczości 160x120px oraz 384x288px – im więcej, tym szczegółowość jest wyższa.
  • Bardzo istotnym parametrem jest również ogniskowa obiektywu. Wpływa ona na pole widzenia, a zarazem na przybliżenie (tzw. zoom) obrazu.
  • Częstotliwość odświeżania, czyli framerate to następna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Zalecany framerate to minimum 50 Hz.
  • Ostatnim aspektem jest wyświetlacz. Dobry kontrast ekranu oraz jego rozdzielczość, a także technologia wykonania (AMOLED lub LCOS) zapewnią komfortową pracę.

Osoby poszukujące profesjonalnej termowizji do realizacji zadań związanych z myślistwem, ratownictwem czy pomiarami powinny zapoznać się z bogatą ofertą sklepu internetowego sklep-ecsystem.pl.

Jaka termowizja myśliwska będzie najlepsza?

Nierzadko można spotkać się z pytaniem – jaka termowizja myśliwska będzie najlepsza? Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na wysoki framrate oraz rozdzielczość przetwornika. W przypadku polowań ważna będzie także odporność na uderzenia mechaniczne i warunki zewnętrzne (klasa szczelności IP 67). Warto też zwrócić uwagę na pojemny akumulator.

Innowacyjne termowizory do obserwacji nocnych

Jeżeli szukasz profesjonalnych urządzeń z zakresu termowizji, to innowacyjne termowizory do obserwacji nocnych zapewnią Ci rewelacyjne parametry obserwacyjne. Produkty znajdziesz w dobrych sklepach internetowych.