Noże turystyczne, taktyczne i survivalowe są niezbędne nie tylko podczas pieszych wędrówek, ale też na biwakach i campingach. Mogą to być modele uproszczone lub wielofunkcyjne zaawansowane narzędzia. Aby dobrze wybrać z tak bogatej rynkowej oferty, musisz kierować się preferencjami osobistymi i przeznaczeniem narzędzi. Tylko wtedy wybierzesz odpowiedni dla siebie produkt, który sprawdzi się w konkretnych warunkach i miejscach.

Dobry nóż turystyczny na szlaku to podstawa!

Jeśli jesteś zaprawionym turystą górskim, na pewno wiesz, jak ważny jest odpowiedni ekwipunek turystyczny. Bez dobrego stroju, który zabezpiecza przed trudnymi warunkami na szlaku i czynnikami atmosferycznymi, nie ma co się wybierać w drogę. Jednak oprócz stroju potrzebne są też odpowiednie akcesoria, które są bardzo pomocne w wielu sytuacjach na drodze. Nóż turystyczny jest właśnie takim narzędziem, bez którego trudno mówić o bezpiecznej i udanej wyprawie.

Dlaczego nóż turystyczny jest tak ważny i nie możesz o nim zapomnieć? Każda dłuższa wyprawa wiąże się z większą możliwością napotkania na drodze nieprzewidzianych sytuacji. Czasami może dojść do skaleczenia ciała i konieczne będzie docięcie bandaża czy innych środków higienicznych. Dobre noże pozwolą naostrzyć inne narzędzia, przeciąć linkę czy napotkane na szlaku gałęzie, które uniemożliwiają swobodne przejście. Podręczny nóż traperski przyda się również do rozłupywania drewienek na ognisko. Nie żałuj więc funduszy na dobrej jakości nóż, który w wielu sytuacjach może okazać się zbawienny.

Różne rodzaje noży – który wybrać dla siebie?

Jak już zostało wspominane, wybór noża jest uzależniony przede wszystkim od jego przeznaczenia. Nie zawsze będziesz potrzebować dużego noża z mnóstwem funkcji, z których użyjesz może dwóch lub żadnej. Zanim więc włożysz do wirtualnego koszyka wybrany produkt, poznaj podstawowe rodzaje noży do zadań specjalnych. Dobrze wybrany produkt przydaje się na lata, dlatego przemyślany zakup to klucz do sukcesu.

Nóż taktyczny to pierwszy z noży do zadań specjalnych, o którym warto wiedzieć więcej. Czasami nazywa się go nożem bojowym, ponieważ został stworzony dla żołnierzy, którzy mogą walczyć w pełnym kontakcie. Tego typu akcesorium ma jednak krótsze ostrze, dlatego można wykorzystywać je do wielu innych zadań. Spełni więc swoje zadanie jako nóż turystyczny czy na campingu. Ma wyprofilowaną rękojeść zabezpieczoną powłoką antypoślizgową. Wyposażone jest również w jelec, który chroni przed ześlizgnięciem się dłoni na ostrze.

Nóż wojskowy i nóż sił specjalnych to akcesoria, które mają zazwyczaj prostą budowę oraz proste ostrze przeznaczone do walki, jak i do survivalu. Często można spotkać się z modelami takich noży, które mają dodatkowe zabezpieczenie ostrza w postaci materiałowej kabury i sznurkowego uchwytu na nadgarstek. To profesjonale noże, które mogą przydać się także na bardziej ekstremalnych wyprawach turystycznych.

Nóż myśliwski ma krótkie, poręczne i ostre ostrze. Wyposażony jest w szeroką i dopasowaną do kształtów dłoni rękojeść, co zapewnia pewny chwyty. Często można dostać go z materiałową lub skórzaną kaburą. Tego typu nóż na pewno możesz zabrać ze sobą na wyprawę survivalową lub na camping.

Nóż składany, myśliwski (turystyczny) – tego typu nóż jest najczęściej kupowany przez turystów pieszych i kamperowiczów. Ma dużo funkcji (otwieracz do konserw, kapsli, śrubokręt, pilnik itp.) i pewnie leży w dłoni. Przede wszystkim ma nieduże gabaryty, a możliwość złożenia ułatwia przenoszenie go z miejsca na miejsce.

Jak widzisz, noże są różne i zawsze warto obejrzeć poszczególne modele przed zakupem. Zastanów się, jakich funkcji potrzebujesz i do czego będziesz używać noża oraz czy to zakup sezonowy, czy też będziesz wykorzystywać go do różnych zadań.