Aby odpowiedzieć sobie w pełni na zagadnienie, które poruszyliśmy w tytule, jesteśmy zobowiązani do tego, aby wyjaśnić pewną kwestię. Efekty mocy związane z możliwościami rewolweru czarnoprochowego są uzależnione w całkiem dużym stopniu od gazu pędnego i systemu, który znajduje się w danej broni. Technika związana z wytworzeniem danego modelu może znacznie wpływać na jego możliwości. Podobnie jak w przypadku amunicji wykorzystywanej do współczesnej broni oraz zastosowanego wylotu lufy, będziemy mogli osiągnąć zupełnie inne wyniki nawet w przypadku podobnych pistoletów.

Typowe rewolwery typu Colt nie były produkowane z myślą o wykorzystywaniu pocisków stożkowych. Dlatego też podczas ich ładowania możemy korzystać tylko z ołowianych kulek. W pewnych modyfikacjach pociski stożkowe mogą być używane, jednak konstrukcja pistoletu została stworzona głównie po to, aby użytkownicy ładowali je ołowianymi kulkami. Mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że nawet ołowiane kulki przy odpowiedniej ilości prochu mogą osiągnąć moc wylotową o sile 508 funtów energii.

Dla porównania z dzisiejszą bronią, jest to moc niewiele niższa od tej generowanej przez rewolwery Magnum 357. Może niektóre modele nie są zbyt imponujące, jednak władają mocą dostatecznie dużą, aby zrobić krzywdę napastnikowi. Nieoficjalnie możemy również wspomnieć o kilku przypadkach śmiertelnych trafień bronią czarnoprochową z kilkudziesięciu metrów. To może nam powiedzieć całkiem sporo o tym, że nie są to zabawki, a prawdziwie śmiercionośne narzędzia, które przetrwały próbę czasu.

Realna skuteczność takiej broni

Jeżeli chodzi o testy pistoletów czarnoprochowych, warto w tym temacie rozglądać się za testami z udziałem żelu balistycznego, ponieważ doskonale odzwierciedla on kontakt pocisku z ludzkim ciałem. Dlatego też powiemy kilka słów o takich testach. Pomimo tego, że znajduje się niewielu interesantów, którzy strzelają z czarnoprochowców do żelu balistycznego, w internecie można znaleźć krótkie informacje o takich działaniach. Mówiąc w dużym skrócie, strzały w wojskowy żel balistyczny przy modelach wielu rewolwerów wykazywały, że broń czarnoprochowa ma całkiem niezły potencjał nawet w dzisiejszych czasach.

Kula nawet o niskim kalibru 31 potrafiła wbić się w 10 centymetrów żelu balistycznego, co daje nam pogląd na to, że nawet czarnoprochowiec o niewielkim kalibrze byłby w stanie zasiać naprawdę poważne spustoszenie w ludzkim ciele.

Sprawa nabiera jednak zupełnie innego tempa, gdy wystrzelony zostanie pocisk o stożkowym kształcie. W odróżnieniu od ołowianej kulki może on znacznie łatwiej spenetrować powierzchnię ciała, czy też żelu balistycznego wykorzystywanego podczas testów broni. Okazało się, że czarnoprochowiec o kalibrze 36 mógł przebić się przez ponad 30 centymetrów powierzchni żelu.

Ewidentnym faworytem podczas testów wykonywanych przez specjalistów pracujących dla Guns.com był czarnoprochowiec Colt Dragoon z ciężkimi pociskami i niezwykle dużą komorą na czarny proch. Pozwolił on na przebicie ponad 50 centymetrów głębokości żelu balistycznego. Nie mamy wątpliwości co do tego, że taka moc wystarczy, aby zadać śmiertelne rany nawet z całkiem sporej odległości.

Być może takie wyniki w testach balistycznych nie powalają na kolana, gdy porównamy je do tego, co potrafią dzisiejsze nowoczesne i potężne bronie. Jednak należy mieć pewne aspekty na uwadze. Przede wszystkim to, że nie w każdym państwie regularna broń na ostrą amunicję jest dostępna. W dodatku niektóre modele czarnoprochowców to mechanizmy opracowane 150 lat temu. Pozostaje nam zadać jednak pytanie. Czy czarnoprochowce będą nadawały się do obrony osobistej, gdy zajdzie taka konieczność?

Jeżeli czarnoprochowiec jest naszym ostatecznym wyjściem, dlaczego by nie? Może wyrządzić napastnikowi dostatecznie dużo ran, aby skutecznie powstrzymać go przed skrzywdzeniem nas lub naszej rodziny. Z bliskich odległości czarnoprochowce o większym kalibrze po załadowaniu pocisków stożkowych mogą osiągnąć moc zbliżoną do niewielkich rozmiarów broni konwencjonalnej. Jeżeli jedyne, co mamy do samoobrony to rewolwer czarnoprochowy, możemy z całą pewnością postawić na jego efektywność.

Broń palna dla każdego!

Czarnoprowchowce to także wybór, który nie zrujnuje naszego portfela, jeżeli nie mamy zamiaru inwestować w najdroższe z popularnych replik. Mimo wszystko motywem przewodnim, który składania do zakupu takiej broni jest raczej brak dostępności prawnej do zakupu broni konwencjonalnej. Wiele osób zainteresowanych czarnoprochowcami poleca model Remingtona z 1858. Jest to porządna replika popularnego w dawnych czasach pistoletu czarnoprochowego, który może wyrządzić całkiem poważną krzywdę dla ewentualnego napastnika.

W tej chwili jest mnóstwo ludzi, którzy, w zależności od okoliczności, nie mogą dostać w swoje ręce broni palnej nowoczesnej produkcji, a czasami sposoby niezbędne do uzyskania pozwolenia na taki model skutecznie zniechęcają obywateli do wysiłków oraz marnowania dodatkowych pieniędzy. Zaletą rewolwerów czarnoprochowych jest to, że są one dostępne i nie wymagają pozwolenia rządu. W dobie internetu nie musisz nawet iść do sklepu z bronią, jeśli chcesz uniknąć tłumów.

Więcej o obronie osobistej za pomocą czarnoprochowców znajdziecie tutaj https://www.defence.pl/czy-palna-bron-czarnoprochowa-moglaby-zdac-egzamin-podczas-obrony-osobistej/