Stworzenie flinty rozwiązało w świecie narzędzi militarnych mnóstwo problemów związanych z bronią palną. Wczesne użycie flinty w broni palnej datujemy już na 1600 rok. Aby odsłonić lub ochronić proch, pokrywę trzeba było przesuwać ręcznie. Mechanizm krzesiwa został zaprojektowany tak, aby odsuwać pokrywę i jednocześnie krzesać iskrę. Takie rozwiązanie było na tyle dobre, że królowało na polach bitwy wśród różnorodnych modeli broni przez następne 200 lat. Przez tak długi okres nie wynaleziono niczego bardziej innowacyjnego, co mogłoby pomóc w dodatkowym rozwoju broni palnej.

Warto wspomnieć również o innym ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce mniej więcej w 1750 roku. Mianowicie od tego momentu broń palna staje się wszędzie na tyle popularna, że za paskiem mężczyzn zaczynamy widywać coraz częściej pistolety ręczne, zamiast rapierów. To właśnie broń palna w tamtym okresie stała się coraz częściej wykorzystywana podczas pojedynków. Oznacza to, że pistolety nie były już tylko zarezerwowanym narzędziem do użytku wojskowego. Zaczęły być przydatnym narzędziem również podczas codziennych sporów, przez co wypierały popularne wtedy rapiery.

1835 rok i wyprodukowanie pierwszego na świecie colta. Od tego momentu mamy do czynienia z popularyzowaniem wielostrzałowej, obrotowej broni palnej

Samuel Colt był osobą odpowiedzialną za wyprodukowanie jednej z pierwszych broni obrotowych umożliwiających oddanie wiele strzałów bez przeładowania. Z tego powodu ten rodzaj broni do dzisiejszych czasów nosi nazwę od jego nazwiska, czyli Colt. Wprawdzie projekty rewolwerów istniały wcześniej już w różnej postaci, jednak jak do tej pory nie zostały dobrze ze sobą połączone pod względem pasujących części, aby mogły pracować w taki sposób, w jaki zmierzono je wykorzystywać. Z tego powodu oficjalną produkcję rewolwerów przypisujemy od momentu masowego produkowania projektu Samuela Colta.

Z kolei już od 1850 roku mamy do czynienia z masowym tworzeniem strzelb. Broń w postaci strzelby zaczęła pojawiać się w codziennym użyciu w różnych stronach świata. Po roku 1850 rozwój muszkietów stawał się coraz bardziej dynamiczny. W ten sposób powstawały różnorodne strzelby i pierwsze rodzaje podłużnych broni palnych służących do oddawania strzałów długodystansowych. Na początku opracowywano podłużne bronie raczej po to, aby ludzie mogli polować na ptaki. Ponieważ w klasach arystokracji polowanie na ptaki za pośrednictwem broni palnej było pewnego rodzaju sportem i dobrą rozrywką.