Od dawna biorąc pod uwagę najpotężniejsze potęgi militarne, wymieniamy NATO, Stany Zjednoczone Ameryki i Rosję. Należy również pamiętać o tym, że NATO jest postrzegane za ogromną potęgę wojskową w dużej mierze ze względu na to, że USA są członkiem organizacji. Od dawnych dziejów ludzkości potęga militarna była jedną z najważniejszych sił państwa. Jednak zmieniło się to po zakończeniu zimnej wojny, ponieważ od tamtej chwili najważniejszym aspektem są możliwości gospodarcze. Dlatego też większość świata przestała tak dynamicznie się zbroić i starali się rozwijać możliwości finansowe swojego kraju.

Kiedy górę wzięła potęga ekonomiczna, pomimo upływu lat niewiele zmieniło się w szeregach wojskowych wielu państw. Jednak teraz nastała zmiana ze względu na wojnę, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie. Dawna narracja przekonywała ludzi do tego, że wojny kiedyś odejdą w przeszłość i zapomnienie. Jednak Rosja swoimi działaniami przypomniała całej Europie i Stanom Zjednoczonym o tym, że czasy wojen i walki jeszcze nie dobiegły końca.

 

Siła militarna powraca i ponownie będzie jednym z najważniejszych aspektów na arenie międzynarodowej

Jak do tej pory siły zbrojne USA z całą pewnością pozostają najpotężniejszymi siłami militarnymi na świecie. Fakt dopełnia informacja dotycząca tego, że mają oni swoje bazy na całym świecie. Stacjonują niemal na każdym kontynencie, dzięki czemu armia Stanów Zjednoczonych Ameryki ma dostęp do wszystkich zakątków świata w mgnieniu oka. Dysponują ogromnym budżetem, który wynosi około 800 miliardów dolarów. Przeznaczyli go na utrzymanie armii, zakup sprzętu i rozwój jednostek wojskowych. Dlatego też nie możemy dziwić się temu, że są przodującą siłą wojskową na świecie.

Pomimo tego, że wiele osób wytyka Stanom Zjednoczonym kilka porażek w Afganistanie, nadal wydają najwięcej pieniędzy na modernizację swojej armii, mają najwięcej nowoczesnego sprzętu i ludzi gotowych do tego, aby go użyć. Łącznie w siłach zbrojnych armii USA na ten moment stacjonuje 1 400 000 osób. W armii są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zgodnie z wieloma informacjami mają oni do swojej dyspozycji około 6100 jednostek broni jądrowej i ogromną ilość ciężkiej artylerii.