Przez większość historii bardzo często pojawiały się gdybania na temat dotyczący tego, jakich broni używali wikingowie. Epoka wikingów była okresem, który trwał przez mniej więcej 400 lat. Historycy nie są zgodni co do tego, kiedy dokładnie się zaczął, jednak datujemy zakończenie tego okresu na moment, w którym wikingowie przestali aktywnie najeżdżać Anglię i osadzili się tam wraz ze swoim ludem. Trwało to mniej więcej od roku 700 do roku 1100. Od tamtego momentu narosło wiele różnorodnych mitów dotyczących wyposażenia wykorzystywanego przez wikingów. Jakich broni używali ci wojownicy? Czym charakteryzowało się ich podejście militarne?

Dlaczego jednak tak właściwie po dziś dzień skupiamy swoją uwagę na tym, jaki rodzaj broni był najchętniej wykorzystywany przez ludy wikingów? Prawdopodobnie wszystko ze względu na to, że byli oni niezwykle groźnymi wojownikami. W wielu mitach i opowieściach wykazujemy im szacunek nawet w dzisiejszych czasach. Na potwierdzenie tych słów wystarczy, że spojrzymy na nowoczesną kulturę w postaci filmów i seriali. Zauważymy wówczas, w jaki sposób ludzie podchodzą do wspominania wikingów.

Najbardziej znana broń wikingów to nie tylko miecze i topory

Kiedy zapytamy o najbardziej przerażające i znane wszystkim wyposażenie wikingów, prawdopodobnie wiele osób wskaże na miecze i topory. Jednak w rzeczywistości nie były one jedynym typem wyposażenia, którego wrogowie tych najeźdźców musieli się obawiać. Okazuje się bowiem, że największe spustoszenie lud wikingów wywoływał w szeregach swoich wrogów za pośrednictwem statków. Wiele osób zdaje się przeoczyć to, ze statki bojowe wikingów, które były w stanie przemierzać zarówno morza, jak i rzeki były śmiercionośną bronią.

Ponieważ to właśnie one odpowiadały za transport najeźdźców z jednego miejsca do drugiego. Możemy spojrzeć na to w bardzo prosty sposób. Gdyby nie to, że byli sprawnymi żeglarzami z dostępem do świetnych statków, prawdopodobnie nigdy nie mogliby nieść śmierci na tak ogromną skalę za pośrednictwem swoich legendarnych mieczy i toporów. W 787 roku trzy łodzie lub statki Wikingów wylądowały w południowej Anglii, gdzie walczyły z miejscową ludnością, rozpoczynając konflikt z Anglią, który trwał przez setki lat. Chociaż to topór jest najbardziej charakterystycznym narzędziem wikinga, który z nim kojarzymy, to prawdopodobnie statki powinny właśnie otrzymać największy kredyt za możliwości bojowe.