Zakup konwencjonalnej broni palnej na ostrą amunicję jest w dzisiejszych czasach utrudniony na terenie wiele państw całego świata. Dlatego też niektórzy pasjonaci broni palnej często zwracają uwagę na to, że być może warto czasem zastanowić się nad pewnymi alternatywami. W przypadku nowoczesnej broni palnej trudno o alternatywę inną od broni czarnoprochowej. Rewolwer czarnoprochowy jest zazwyczaj dobrym sposobem na znalezienie alternatywnego narzędzia służącego nam do szeroko rozumianej samoobrony.

Brak możliwości do posiadania konwencjonalnej broni palnej nie pozostawia nas bez żadnego wyboru, ponieważ nadal możemy skorzystać z klasycznych rewolwerów czarnoprochowych. Fani broni palnej z całą pewnością będą zadowoleni z takiego zakupu. Prawdopodobnie znajdziesz kowbojskie rewolwery czarnoprochowe lub po prostu ich repliki w dzisiejszych sklepach z legalną bronią palną. Pistolety czarnoprochowe są w pełni funkcjonalne, nie wymagają zezwolenia na terenie Polski i można do nich kupić amunicję w wielu miejscach.

Ze względu na to, że broń czarnoprochowa nie wymaga wyrabiania specjalnych zezwoleń, nie musimy się martwić tym, że służby porządkowe będą przepytywały nas o to, z jakiego powodu posiadamy takie narzędzie. Jest to w pełni legalna broń która, chociaż funkcjonalnością nie dorównuje nowoczesnym pistoletom i karabinom wytwarzanym w dzisiejszych czasach, nadal pozostawia nam do dyspozycji świetny sprzęt alternatywny. Możemy łatwo zaopatrzyć się w amunicję do broni czarnoprochowej i nie musimy przejmować się tym, że ktoś zabroni nam jej posiadania. Możemy nabyć takie narzędzie w specjalistycznym sklepie lub po prostu zamówić online i poczekać aż kurier dostarczy nam wybrany przez nas pistolet pod drzwi domu.

Czy zakup kowbojskiego rewolwera czarnoprochowego ma tak naprawdę sens?

Pomimo tego, że wiele osób nie rozpatruje czarnoprochowych pistoletów w kategorii prawdziwej broni, możemy śmiało powiedzieć, że zakup takiego narzędzia w celach obrony koniecznej może mieć znacznie więcej sensu, niż niektórym osobom się wydaje. Oczywiście należy tutaj nieco się doedukować i podejść do takiego zakupu w mądry, rozsądny sposób. Czasami jednak rewolwery czarnoprochowe ze względu na prawa związane z ograniczeniem dostępu do broni, w wielu państwach stanowią jedyne rozwiązanie. Możemy tutaj nadmienić, że chociaż zakup i posiadanie broni z ostrą amunicją w Polsce nie jest legalne, możemy postarać się o zdobycie specjalnej licencji.

Jeżeli sytuacja w danym państwie, gdzie dostęp do broni jest mocno ograniczony, zacznie być nieciekawa, prawdopodobnie o wiele lepiej być uzbrojonym przynajmniej w rewolwer czarnoprochowy, niż nie mieć kompletnie żadnej broni, która mogłaby pomóc nam w ochronie naszego mienia, czy też członków rodziny. Ich siła jest o wiele słabsza od nowoczesnej broni, jednak nadal jest w stanie zadać krytyczne obrażenia nieprzyjacielowi.

Przypomnijmy sobie również o tym, że pistolety kapiszonowe na proch były jedyną formą pojedynkową na broń palną, dopóki metalowe naboje nie pojawiły się w powszechnym użytku. Zaczęły powoli odchodzić do lamusa dopiero w latach 60 i 70 XIX wieku. Właśnie wtedy były coraz częściej wypierane przez o wiele silniejszą o lepiej zmodernizowaną broń palną, która obsługiwała metalowe pociski.

Kaliber palnej broni czarnoprochowej

Podobnie jak w przypadku dzisiejszej nowoczesnej broni również pistolety czarnoprochowe były produkowane z myślą o dopasowywaniu broni do konkretnego kalibru pocisków. Z kolei długość cylindra broni określała maksymalną ilość prochu, którą możemy załadować do wnętrza systemu. Najpopularniejsze były wtedy kalibry 31, 33 i 44. Przy czym większość osób podczas dokonywania zakupów preferowała broń czarnoprochową z kalibrem 44. Łatwo zobrazować sobie wielkość poszczególnych kalibrów broni, ponieważ 44 przypomina broń palną o standardowej wielkości, którą zmieścimy w jednej dłoni.

Najmniejszy z popularnych kalibrów, czyli 31 był wtedy po prostu kieszonkową wersją broni krótkiej, którą można było swobodnie ukryć pod ubraniem lub wsadzić sobie do kieszeni. Kiedy rozejrzymy się po sklepach z bronią czarnoprochową lub przejrzymy akcje z czarnoprochowcami, prawdopodobnie szybko zauważymy, że jedną z najpopularniejszych replik rynkowych jest reprodukcja Colta, dostępne są również reprodukcje rewolwerów Remington Model 1858. Te pistolety były produkowane we wszystkich popularnych kalibrach. Pistolet ten został sprytnie wzmocniony dzięki specjalnemu mechanizmowi, co pozwoliło na załadowanie znacznie większej ilości prochu do tego modelu. W ten sposób Remingtony z 1858 wyróżniały się znacznie większą mocą wylotową od innych popularnych w tamtym okresie broni palnych.

Małe rewolwery kapiszonowe, takie jak modele kieszonkowe w kalibrze .31, posiadały typowy ładunek 15 ziaren, średnie pistolety w kalibrze .36 zazwyczaj posiadały około 20 ziaren, a rewolwery w kalibrze .44 posiadały od 40 do 60 ziaren, w zależności od modelu. Dla porównania Pistolet Colt Walker mieścił 60-gramowy ładunek.