Kiedy przespacerujemy się po średniowiecznych muzeach, zauważymy, że to przede wszystkim miecze są najlepiej wyeksponowane i najczęściej spotykane w muzealnych gablotach. Mimo wszystko nie możemy zapominać o tym, że są one jedynie częścią repertuaru wojennego, który był wykorzystywany w dawnych czasach. Oczywiście nie odbierzemy mieczom tego, że są najpopularniejszym narzędziem wojennym wykorzystywanym w średniowieczu. Jednak jako interesanci tego nie okresu nie możemy również zapominać o tym, że mnóstwo innych broni było niezwykle przydatnych, a także często tańszych od mieczy.

Każda kultura, która wytwarzała miecze i używała ich, postrzegała je jako niezwykłe przedmioty. Są one obecne w historii, kosmologii i mitologii społeczności na całym świecie, od Afryki po północną Europę, od Azji Wschodniej po subkontynent indyjski. Ich atrakcyjność nie wynika wyłącznie z odwiecznej fascynacji ludzkości śmiercią. Miecze były wykorzystywane w przeszłości zarówno przez elitarnych wojowników, jak i przez zwykłych wojskowych i biednych ludzi, którzy musieli uciekać się do walki. Byłą to broń każdej sfery i miała różnorodne odmiany oraz zastosowania niczym samochody w dzisiejszych czasach.

Wczesna broń palna, czyli proste w użyciu i zabójcze narzędzie, o którym niewiele się mówi

Czasami niewiele mówi się o broni palnej używanej w średniowieczu, czyli o wczesnych projektach wykorzystywania czarnego prochu. W rzeczywistości był to jednak przełomowy moment, który pozwolił wprowadzić średniowieczną sztukę wojenną na zupełnie nowy, w dodatku o wiele wyższy poziom, którego wcześniej wojska nie znały. Broń palna zrewolucjonizowała wczesnonowożytny świat. Ręczne karabiny i armaty w małym formacie były proste w użyciu i pozwalały nieść śmierć żołnierzom na odległość. Nie wymagały specjalistycznego przeszkolenia tak jak w przypadku używania kuszy lub łuków przez specjalistów.

Powstanie broni to z całą pewnością rewolucja całych militariów, czemu nie można zaprzeczyć w żaden sposób. Broń palna była popularyzowana przede wszystkim w Europie od czasów średniowiecznych do nowożytnych. Jednak z historii wiemy, że wykorzystywano ją również w Azji. Między innymi w Chinach. Najskuteczniejsze i najbardziej śmiercionośne bronie palne zaczęły jednak powstawać dopiero pod koniec epoki średniowiecza po XV i XVI wieku.