To już oficjalne: cyberbezpieczeństwo to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków kształcenia. Świat stopniowo przenosi się do internetu, a co za tym idzie – przechowywane w sieci dane wrażliwe są szczególnie narażone na próby wykradnięcia. Coraz częstsze i bardziej zaawansowane ataki sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą w stanie wykrywać i przeciwdziałać zagrożeniom. Jak zostać jednym z nich? Cyberbezpieczeństwo na studiach I stopnia to najlepszy wybór.
Interesujesz się cyberbezpieczeństwem? Zapisz się na studia I stopnia
Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na cyberbezpieczeństwo? To studia I stopnia, czyli licencjackie, które trwają 6 semestrów (3 lata). Co istotne, nie jest to osobny kierunek, a jedynie specjalność realizowana w ramach studiów z bezpieczeństwa narodowego. Polecamy ją wszystkim, którzy interesują się ochroną danych i bezpieczeństwem w obszarze sieci informatycznych.
Na liście zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa na studiach I stopnia znalazły się między innymi następujące przedmioty:
- przestępczość komputerowa i patologie w cyberprzestrzeni,
- bezpieczeństwo systemów komputerowych,
- cyberataki i wykrywanie ataków,
- bezpieczeństwo danych w chmurze,
- administracja danymi osobowymi i informacjami niejawnymi,
- instytucje do zwalczania cyberprzestępczości,
- regulacje prawne w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Oczywiście teoria to nie wszystko. Studenci biorą także udział w obowiązkowych praktykach.
Studia z cyberbezpieczeństwa i co dalej? Perspektywy zawodowe
Wybór specjalności cyberbezpieczeństwo na studiach licencjackich z bezpieczeństwa wewnętrznego to jeden z najlepszych sposobów na zostanie wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie, która nieustannie się rozwija, a co za tym idzie – jest przyszłościowym kierunkiem. Absolwenci – jak sugeruje tytuł – mogą znaleźć pracę w służbach mundurowych, np. wojsku, policji czy nawet ABW. To jednak tylko jedna z wielu perspektyw zawodowych. Zdobycie wiedzy i umiejętności podczas studiów z cyberbezpieczeństwa pozwala również ubiegać się o zatrudnienie w:
- firmach konsultingowych,
- organach administracji publicznej,
- przedsiębiorstwach prywatnych (w działach IT),
- organizacjach zajmujących się przeprowadzaniem audytów bezpieczeństwa,
- firmach mających własne strony lub sklepy internetowe,
- firmach, w których korzysta się z serwerów przechowujących i przesyłających wrażliwe dane.
Cyberbezpieczeństwo – studia online jako nowoczesny sposób kształcenia
Nie ma lepszego sposobu na poznawanie metod zapewniania maksymalnej ochrony przed atakami w sieci od zapisania się na cyberbezpieczeństwo na studiach online. Już na etapie zdobywania wykształcenia wyższego możesz korzystać z możliwości, jakie daje internet, wybierając edukację z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W celu poznania szczegółowych informacji na temat cyberbezpieczeństwa na studiach online odwiedź tę stronę: https://studia-online.pl/kursy/4869297.